Ubytování Na Hájence
Příjemné ubytovaní na pomezí Žďárských vrchů a Nedvědické vrchoviny
Drobečková navigace

Úvod > O hájence

Historie hájenky

 
Ubytování Na Hájence je penzion, který se nachází poblíž Bystřice nad Pernštejnem v obci Karasín. Na jednom z nejhezčích míst republiky, Vysočině.

Pro hosty je připraveno ubytování  v objetí kamene, dřeva a vitráží. V tomto domě dýchá historie zdejšího kraje a životní příběhy lidí co se v něm narodili, tvořili a prožívali svoji dobu a svůj život.  
Ve zdejších zdech se narodil a tvořil obrozenecký hudební skladatel František Slavíček. Vydal Rozprávky a Fundament pro Maršového Františka ( kniha o hudbě pro ředitele Vesny Františka Mareše).
Ve stejné hájovně se narodil i zakladatel českého sociálního románu Gustav Pffleger Moravský, byl spolužákem Jana Nerudy a Antonína Dvořáka, který zhudebnil jeho 18 básní. Román „Z malého světa“ snesl soudobá evropská měřítka. Na myslivně je od roku 1883 pamětní deska tohoto karasínského rodáka.
V roce 1926 přišel do Karasína  mladý učitel Josef Pleva a bydlel v myslivně. A právě zde napsal na jaře roku 1927 svůj první román „Eskorta“.
Krajem a okolím byl okouzlen i malíř Jan Jambor, který na myslivně strávil nejednu z tvůrčích chvil.
Vítochovský nadučitel J. Votava popisuje v r. 1912 Karasín poeticky těmito slovy:
„Od kostelíčka vítochovského na protilehlém vrchu (696 m. n. m.) rozprostírá se v kruhu velmi mile vyhlížející vesnička Karasejn. Vidíme do ní jako do cíle. Bílé nové domky s červenými střechami tulí se na vrcholu kopce k sobě, jako by se bály, by je vítr, který v Karasejně znamenitě fouká, od sebe neodtrhl. Od Karasejna jest rozkošný pohled do dalekého okolí na všechny strany. Daleká okolní krajina leží tu jako na obrázku před námi. Nejvíce se pokochá oko pozorovatele pohledem na Vítochovský kostelíček.“ 

 

Budova9.jpg
 Dříve....  Nyní....